Єднаймося і шануймося,

бо в спільності і взаєморозумінні наша сила!

Лист від імені Глобальної спілки IndustriALL

Лист від імені Глобальної спілки IndustriALL

«Ми пишемо цей лист Вам від імені Глобальної спілки IndustriALL, а також Європейської профспілки IndustriAll, які представляють працівників гірничодобувної, енергетичної та обробної промисловості по всьому світу, щоб висловити нашу глибоке занепокоєння у зв'язку з останніми подіями щодо зміни трудового законодавства в Україні.

Насамперед, ми хочемо вітати нещодавнє рішення ЄС щодо надання Україні статусу кандидата. Це рішення було дуже своєчасним і відповідає очікуванням українського та всіх європейських народів та трудящих. Ми сподіваємося, що це рішення сприятиме досягненню миру та відновленню України зі стійкою демократією, економікою та соціальним життям.
Однак ми розчаровані та стурбовані тим, що український парламент не діє відповідно до цінностей, принципів та рамкового законодавства ЄС, особливо щодо основоположних прав трудящих та профспілок.
Жахає той факт, що наразі депутати українського парламенту проводять друге читання законопроекту 5371, згідно з яким компанії з чисельністю працівників менше 250 осіб зможуть безпосередньо обговорювати структуру заробітної плати, тривалість робочого дня та умови чи терміни розірвання контракту.
Незважаючи на те, що цей законопроект ще задовго до початку війни отримав негативні експертні висновки, зокрема, від МОП, група депутатів Верховної Ради реанімувала його. Працівники України – одні з найбільш постраждалих від російської агресії.
Міжнародна організація праці (МОП) у 2021 році висловила своє занепокоєння тим, що «свобода волі в договорі», яка характерна для цивільного права, з великою ймовірністю на практиці буде перекладатися «на розсуд роботодавця».
Закон України про правовий режим воєнного стану вже значно обмежує права працівників, хоча ці обмеження мають чіткі часові рамки. Важливо також враховувати, що, за оцінками МОП, вже втрачено 4,8 мільйона робочих місць, і це може досягти 7 мільйонів.
Глобальний союз IndustriALL та Європейська профспілка industriAll вважають неприйнятним, що в той час, коли країна потребує єдності та солідарності, український парламент вважає пріоритетною зміну трудового законодавства.
Ми сподіваємося, що мир настане найближчим часом, і Україна зможе зайнятися відновленням своєї економіки, демократії та світу праці. Зрозуміло, що основні інвестиції очікуються від ЄС. Проте Україна буде гідна цих інвестицій лише в тому випадку, якщо трудові та профспілкові права належним чином дотримуватимуться та реалізовуватимуться відповідно до стандартів ЄС. Очевидно, що якщо суперечливі законопроекти, такі як законопроект 5371, продовжуватимуть діяти, це не створить умов для бажаної співпраці та інвестицій.
Тому ми закликаємо ЄС, у контексті процедури вступу, звернути увагу уряду України на важливість відмови від законопроекту 5371 та будь-якого іншого трудового законодавства, яке не відповідає принципам недискримінації та соціального діалогу, а також суперечить зобов'язанням України щодо ратифікованих конвенцій МОП.
Ми з нетерпінням чекаємо на вашу відповідь.
Щиро,

Атле Хейє Люк Трайенгл

Вхід для співробітників

Наші партнери