Єднаймося і шануймося,

бо в спільності і взаєморозумінні наша сила!

УГОРСЬКІ ПРОФСПІЛКИ ПІДТРИМУЮТЬ УКРАЇНУ ТА УКРАЇНСЬКІ ПРОФСПІЛКИ

УГОРСЬКІ ПРОФСПІЛКИ ПІДТРИМУЮТЬ УКРАЇНУ ТА УКРАЇНСЬКІ ПРОФСПІЛКИ

23 квітня в Будапешті (Угорщина) відбулась регіональна зустріч членських організацій IndustriALL Європа, які представляють промислові профспілки країн Східної Європи: Польщі, Угорщини, Чехії, Словакії, Словенії та України.

Від Профспілки працівників авіабудування та машинобудування України участь у зустрічі взяла заступник Голови ПАУ Каріна Плахова.

До української делегації також входили

представники Атомпрофспілки, Нафтогазпрофспілки, Профспілки металургів, Профспілки працівників вугільної промисловості, Профспілки «Машприлад» та Профспілки працівників оборонної промисловості.

Основна мета цієї зустрічі - погодити спільні позиції до Виконавчого Комітету IndustriALL Європа (14-15 травня п.р.), проаналізувати хід кампанії по створенні належних робочих місць в промисловості, розглянути результати імплементації Європейської Директиви по адекватній мінімальній заробітній платі, а також заслухати інформацію про актуальні події в Україні та інших країнах регіону.

Заступник Генерального Секретаря IndustriALL Європа Ізабель Бартес розпочала свій виступ з нагадування про недавні події - підписання Декларації на Саміті соціальних партнерів ЄС, який відбувся 31 січн п.р. у Валь-Дюшесі (замок у Брюсселі) та її імплементації.

Ізабель Бартес зазначила, що представники IndustriALL Європа входять до створеної внутрішньої консультативної групи Україна-ЄС в рамках Угоди про Асоціацію України-ЄС, і через цей механізм готові лобіювати інтереси українських профспілок.

Також Ізабель зосередилась на ключових позиціях Директиви по мінімальній заробітній платі.

Директива – обов’язкова для імплементації не тільки в 27 країнах ЄС, але і для країн-кандидатів. Згідно Директиви охоплення колективними договорами повинно сягати не менше 80%. З цією метою, в країнах, де охоплення менше, повинні бути розроблені плани дій на 5 років. На сьогодні лише 8 країн ЄС досягли показника покриття колдоговорами у 80%.

Мінімальна заробітна плата повинна відповідати критеріям, які зазначені в Директиві. Так, наприклад мінімальна зарплата в Угорщині складає 60% від середньої , а в Болгарії- тільки 5%.

Політика Євросоюзу зараз спрямована на те, щоб кошти з фондів ЄС могли використовувати лише ті компанії, де поважають права профспілок.

Наприклад, в Болгарії протидія профспілковій діяльності віднесена до кримінального законодавства.

В ЄС йде робота по зміцненню і об’єднань роботодавців, оскільки часто-густо профспілці немає з ким заключати договір. Є проблема створення жовтих профспілок і в Європі.

На захід була запрошена представниця угорського уряду Вікторія Зельнан, яка окреслила питання співпраці з профспілками в Угорщині та роботу в сфері імплементації європейського законодавства.

Великий блок питань був присвячений міграційним процесам в Європі, залучення мігрантів до навчання. Нестача кваліфікованих кадрів піднімає на перший план питання підготовки кваліфікованих кадрів з мігрантів. Великі тренінгові кампанії та безліч курсів з перепідготовки не є стабільною системою навчання. Багато хто з мігрантів немає доступу до інформації про такі курси, а також немає фінансових ресурсів для проходження платного навчання.

Представники учасників IndustriALL Європа надали широкий огляд всіх законодавчих ініціатив ЄС для вирішення проблеми нестачі кадрів.

Чеські профспілки поділились досвідом з організації “e-learning”, електронного навчання, коли освітні курси розміщені на платформах з перекладом на багато мов.

Інший блок питання перенавчання постає з реалізації Зеленої угоди, та переходу на низьковуглецеву економіку. Для таких країн, як Польща, де паливно-енергетичний комплекс тримається на видобутку вугілля, зелений перехід є довгостроковим процесом, і перенавчання є проблематичним наразі.

Українська делегація проінформувала колег про актуальний стан в Україні та наслідки військової агресії.

Каріна Плахова, заступник Голови ПАУ, окреслила ситуацію з відтоком трудових ресурсів внаслідок війни, висвітлила проблеми переміщених осіб, та ключові виклики відновлення України після війни.

Голова Атомпрофспілки Валерій Матов розповів про стан паливно- енергетичного комплексу України під час війни, коли росія, країна-агресор і терорист, цілеспрямовано бомбардує енергетичну інфраструктуру з метою знищення економіки України, та знищення населення України, щоб на наступний зимовий період в Україні були виведені з ладу всі енергетичні об’єкти.

Валерій Матов звернув увагу на те, що в центральній Європі дуже мало інформації про війну в Україні в ЗМІ та профспілкових ресурсах.

Він повідомив про важку ситуація на окупованій ЗАЕС, про викрадених членів профспілки на ЗАЕС, та роботу наших членів профспілки в умовах війни.

Володимир Дмитришин, голова Нафтогазпрофспілки, звернув увагу на знищення нафто-газової галузі російськими загарбниками та небезпечних умовах роботи під час війни.

Представник Профспілки « Машприлад» Василь Левченко підготував відео-ролик про трагічну загибель молодого покоління в Україні, розповів про важку боротьбу українського народу та роботу профспілки в умовах війни.

І українські профспілки, і IndustriALL Європа наголошують, що тільки спільна співпраця профспілок та роботодавців в умовах війни, та участь профспілок у процесах відбудови будуть мати позитивні наслідки.

На жаль, наразі, при підготовці до відбудови України, профспілок намагаються не залучати, а замінюють їх голос на неурядові організації.

Учасники зустрічі підтримали розробку оновленої Резолюції «Конвергенція зарплат» на майбутній Конгрес IndustriALL-Європа, який відбудеться у 2025 році теж в Будапешті.

Конвергенція зарплат- це відповідна висока зарплата за гідну роботу працюючих.

А Україні – треба ще перемогти у війні з рашистськими загарбниками!

Учасники зустрічі розуміють це, підтримують Україну та продовжують надавати солідарну підтримку профспілкам України.

Вхід для співробітників

Наші партнери