Єднаймося і шануймося,

бо в спільності і взаєморозумінні наша сила!

Варшавська Декларація профспілок оборонного сектору IndustriAll Europe

Варшавська Декларація профспілок оборонного сектору IndustriAll Europe

Звертаємо увагу! Що текст Декларації перекладено з англійської мови за допомогою автоматичного перекладача.

Преамбула

Зіткнувшись з незаконним вторгненням Росії в Україну, європейські профспілки підкреслюють свою солідарність з українським народом і суворо засуджують агресію Росії[1]і закликають Росію негайно припинити війну. Ми закликаємо до верховенства дипломатії та міжнародного права та твердо віримо, що, незважаючи на поточну війну, глобальні та обов’язкові ініціативи щодо роззброєння є вирішальними для мирного та демократичного майбутнього, заснованого на багатосторонності для всіх.

У відрив від попередньої політики заборони експорту зброї в зони активних бойових дій кілька європейських країн вирішили відправити зброю в Україну. Це вторгнення та прохання України про військову підтримку підкреслили відсутність інвестицій у Європейську оборонну технологічну та промислову базу (EDTIB) та її робочу силу протягом десятиліть. Це те, на чому профспілки наголошували роками, включаючи брак кваліфікації, старіння робочої сили та проблеми із залученням нових працівників. Це, у поєднанні з низькими інвестиціями в промислові об’єкти, перешкоджає здатності галузі нарощувати та досягати цільових показників ЄС щодо боєприпасів для України, через несправедливий тиск на працівників оборонного сектору, які вимагають оборонно-промислової політики ЄС, яка інвестує в працівників і забезпечує високу якість. робочих місць для всіх.

 Збільшення уваги ЄС до оборони

 Питання забезпечення економічної та військової безпеки в умовах зростання загроз і викликів все більше перебувають у центрі дискусій на європейському та національному рівнях.

 У відповідь на війну в Україні ЄС виявив конкретні проблеми з Європейською оборонною технологічною та промисловою база (EDTIB), включаючи фрагментацію та відсутність стандартизації. Як така, перша Європейська оборонно-промислова стратегія (EDIS) була опублікована у 2023 році з супроводом Європейської програми оборонної промисловості (EDIP) яка все ще знаходиться на стадії переговорів між інституціями ЄС.

Оборонний сектор також був висвітлений в останньому Звіт Драгі про конкурентоспроможність ЄС, який містить перелік із десяти конкретних пропозицій, які надаються новим політикам ЄС, включаючи збільшення фінансування, координацію та розробку середньострокової оборонно-промислової політики ЄС. Багато з цих пропозицій були включені до Лиса місії до Уповноваженого з питань оборони та космосу.

IndustriAll Europe визнає прагнення ЄС мати сильнішу геополітичну роль, у тому числі в застосуванні російських санкцій, а також його зусилля щодо надання додаткових оборонних послуг і продуктів Україні. Однак оборонна політика залишається питанням національного суверенітету, і такі ініціативи ЄС, як EDIS або EDIP, спрямовані на зміцнення міжурядової співпраці, повинні враховувати компетенцію ЄС і держав-членів, а також національні оборонні можливості та потреби. Слід також відзначити важливу роль НАТО для багатьох держав-членів ЄС.

Профспілки наголошують, що будь-які ініціативи ЄС щодо оборони чи безпеки не повинні відбуватися за рахунок соціального прогресу, прав працівників та умов праці. Має бути гарантія, що за будь-яких обставин ресурси для ініціатив у сфері оборони чи безпеки не надходять із скорочення ресурсів на соціальні цілі. Суворі соціальні умови повинні застосовуватися до фінансування оборонного сектору, як і будь-якого іншого сектору, що отримує державні кошти.

 Роль працівників оборонного комплексу

Під час цих дискусій ЄС на високому рівні щодо майбутнього оборонного сектору ЄС industriAll Europe нагадує політикам ЄС та оборонним компаніям про важливість самих працівників. Акт ЄС про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP) є яскравим прикладом, коли IndustriAll Europe і профспілкам доводиться боротися[2] за скасування пропозиції держав-членів не дотримуватися Директиви ЄС про робочий час. Ідея змусити працівників працювати довше неприйнятна, і компанії та держави-члени зобов’язані забезпечити наявність достатньо кваліфікованої робочої сили для задоволення попиту. Права працівників мають бути захищені, включаючи високі стандарти охорони праці та безпеки, як фізичної, так і психосоціальної, особливо під час високого попиту.

Без робітників немає оборонної промисловості ЄС, і враховуючи близько 500 000 робочих місць, пов’язаних з оборонною промисловістю, ми хочемо переконатися, що це якісні та гідні робочі місця. Інвестиції в EDTIB є ключовими, але інвестиції в людей, включаючи перекваліфікацію, підвищення кваліфікації та залучення та навчання нових працівників, також важливі. Оборонний сектор — це висококваліфікований сектор із добре оплачуваною роботою, і завтра неможливо розширити виробництво. Розширення потребує часу та інвестицій, у тому числі в найманні та належному навчанні нових працівників. У цьому відношенні життєво важливий соціальний діалог, і соціальні партнери повинні працювати разом, щоб скласти карту та передбачити зміни в оборонному секторі, щоб забезпечити підготовку місць і робочої сили.

У зв'язку зі збільшенням попиту на оборонну продукцію та послуги, а також пропозиціями щодо збільшення цільових показників ЄС та фінансування тих, що виробляються в Європі, IndustriAll Europe наполягає на справедливому інвестуванні по всій Європі, щоб гарантувати, що всі регіони отримають вигоду, що існуючі робочі місця будуть збережені, а нові створені в усіх європейських регіонах, з можливістю співпраці з Україною, яка має бути розглянута. Оскільки сектор оборонного виробництва визначається оборонною політикою та витратами, особлива увага має бути приділена забезпеченню зайнятості, і всі зусилля мають бути спрямовані на захист робочих місць, включаючи інвестування у виробництво продукції подвійного призначення, коли це доречно.

Із закликами до середньострокової оборонно-промислової політики та Білої книги про майбутнє європейської оборони в перші 100 днів нової Європейської комісії ІndustriAll Europe закликає до стратегії оборонно-промислової промисловості, орієнтованої на працівників, яка гарантує гідні робочі місця в промисловості для всіх.

Європейські профспілки в оборонній промисловості погоджуються з такими принципами та висувають такі вимоги:

·  - Конкретні довгострокові інвестиції в європейський оборонний сектор від досліджень і розробок, найсучасніших виробничих потужностей до забезпечення висококваліфікованої та компетентної робочої сили.

·  -  Справедлива інвестиція по всій Європі гарантувати, що всі регіони отримають вигоду та збережуть поточні робочі місця та створять нові в усіх європейських регіонах, а також розглянуть можливість співпраці з Україною.

· - Державні ресурси для ініціатив щодо оборони чи безпеки не повинні витрачатися за рахунок ресурсів для досягнення соціальних цілей.

· - Усі зацікавлені сторони, включно з профспілками, працюватимуть разом над створенням потужної європейської оборонної технологічної та промислової бази, щоб подолати поточні прогалини в інвестиціях і збільшити обсяг закупівель оборонної продукції та послуг, вироблених у Європі.

· - Оборонні компанії для інвестицій на своїх підприємствах і у своїх робітниках, а також для соціальних умов, які додаються до будь-якого державного фінансування.

·  - Залучити профспілки до моніторингу інвестиційних планів компанії, через дотримання якісного соціального діалогу, прав працівників на інформацію, консультацій та колективних договорів.

·  - Повна повага до колективних переговорів і прав працівників включаючи Директиву ЄС про робочий час. Цілі ЄС не є виправданням для вимушеної понаднормової роботи.

·  - Повне дотримання високих стандартів охорони праці та безпеки, включаючи психосоціальні ризики.

· - Буде проведено детальний аналіз і картографування між соціальними партнерами та особами, які формують політику, щодо майбутнього виробництва, щоб забезпечити повну підготовку як об’єктів, так і робочих місць.

·  - Справедливий перехід для всіх працівників і регіонів щодо зеленого та цифрового переходу.

· - Забезпечити справедливий розподіл коштів ЄС, щоб всі регіони, що виробляють оборонну продукцію, отримували вигоду і щоб жоден працівник не залишився без уваги.

·  - Соціальні партнери повинні вивчити можливість використання підходу подвійного використання, щоб допомогти працівникам зберегти роботу в умовах циклічного характеру оборонного сектора.

·  - Амбітна стратегія навичок для оборонної промисловості, включаючи очікування змін, інвестиції в перекваліфікацію та підвищення кваліфікації, а також посилення зусиль із залучення нових молодих працівників у майбутньому.

·  - Якісні промислові вакансії для всіх працівників оборони по всій Європі.

 

[1] https://news.industriall-europe.eu/documents/upload/2022/7/637938416888707024_radeUnions4Peace-iAEstatementWarUkraine-EN.pdf

[2]https://news.industriall-europe.eu/Article/914

Вхід для співробітників

Наші партнери