ДЕРЖАВНЕ ОБОРОННЕ ЗАМОВЛЕННЯ СПРИЯТИМЕ ЕКОНОМІЧНОМУ РОЗВИТКУ КРАЇНИ

Нещодавно під головуванням Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва відбулось засідання профільного Урядового комітету, під час якого був розглянутий проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження прогнозних показників видатків державного бюджету на потреби оборони до 2022 року».

Відповідно до прогнозних показників видатків державного бюджету на потреби оборони на період до 2022 року передбачається їхнє поступове щорічне збільшення.

Фінансування потреб оборони передбачається здійснювати за рахунок бюджетних коштів в обсягах, розмір яких визначатиметься щороку у Законі «Про Державний бюджет України» та інших джерел.

Мінюст погодив проект постанови без зауважень, а МЕРТ погодив з пропозицією щодо врахування у проекті акту робочих розрахунків номінального обсягу ВВП на 2020-2022 роки, яка була врахована. А от Мінфін не підтримав проект акту. На його думку, має бути запроваджене середньострокове бюджетне планування, а поки цього не має, прогнозні показники необхідно визначати виходячи зі схвалених Урядом прогнозних показників ВВП та відсоткових нормативів, затверджених актами Президента України. Спроба Міноборони узгодити свою позицію з Мінфіном не увінчалася успіхом – позиція Мінфіну залишилася без змін.

Участь в засіданні Комітету від імені СПО всеукраїнських профспілок взяв Голова ПАУ Ярема Жугаєвич.

Він виступив на підтримку представника Міністерства оборони України щодо необхідності збільшення видатків на Державне оборонне замовлення (ДОЗ) і запропонував доопрацювати зазначений проект постанови Уряду із залученням соціальних партнерів, оскільки це безпосередньо стосується загрузки підприємств, а отже і соціально-економічних прав найманих працівників, інтереси яких обстоюють профспілки. Крім того, Ярема Жугаєвич акцентував увагу присутніх на тому, що оборонно-промисловий комплекс (ОПК) в усіх розвинутих країнах є мультиплікатором економіки. Так, на кожне одне створене робоче місце в галузях ОПК в середньому припадає створення 9 нових робочих місць у суміжних галузях. А тому зменшення ДОЗ напряму впливає не тільки на скорочення чисельності працюючих на підприємствах ОПК, але і на рівень зайнятості населення в країні в цілому. Голова ПАУ також відмітив, що питання затвердження ДОЗ має носити регулярний характер, привернув увагу присутніх, що в умовах недостатнього фінансування необхідно суттєво збільшити частку і розмір ДОЗ в загальних витратах на оборону безпосередньо для українських підприємств.

За результатами всебічного обговорення проекту постанови Уряду, він був направлений на доопрацювання з урахуванням пропозицій, висловлених членами Урядового комітету. Після доопрацювання проекту постанови Урядовий комітету повернеться до її розгляду.